DGS’ Regionstræf stod i ungdommens tegn

I weekenden d. 27.-29. holdt DGS det årlige Regionstræf. I år var træffet på Østre Skole i Middelfart, og temaet var vores kampagne “Ta’ ungdommen tilbage!”. Derfor var der blandt andet oplæg fra Netværket af Ungdomsråd - NAU - som fortalte om deres arbejde med ungeråd i kommunerne. Oplægget fungerede som inspiration til, hvordan ungdommen kan vinde indflydelse i lokalsamfundene. Fagforeningen HK var også på besøg for at holde workshop om unges vilkår på arbejdsmarkedet. Her blev der diskuteret løn- og arbejdsvilkår for fritidsjob og fremtidige forhold for unge på arbejdsmarkedet. Dette var blot to af mange oplæg og workshops fra weekenden. Lørdag aften deltog de ni regioner i DGS’ klassiske regionsdyst, hvor der blev teambuildet for alvor i og på tværs af regioner og elevråd. I konkurrencer med sangskrivning, forhindringsløb og musik-quiz dystede regionerne om titlen som dystvinder anno 2017. Vinderne blev i år Region Østjylland, der for første gang i flere år hev titlen med hjem til Århus. Herunder kan du se en video, der forklarer mere om weekendens tema og aktiviteter: